Ārstēšanās Norvēģijā

Ārsta izvēle

Katrai personai, kam Norvēģijā ir piešķirts pastāvīgā iedzīvotāja statuss, ir tiesības reģistrēties ārstniecības iestādēs un izvēlēties ģimenes ārstu, neatkarīgi no savas dzīvesvietas. Ir svarīgi, lai izvēlētajam ārstam būtu brīvas pacientu vietas. Vadoties pēc Norvēģijas likumdošanas, ārstniecības iestādes pašas sev nevar reģistrēt pacientu. Taču bieži iedzīvotāji tiek iedalīti tiem ārstiem, kuriem trūkst pacientu. Ja Jūs saņemat vēstuli, kurā Jums piešķirts ārsts, Jūs tik un tā varat pastāvīgi izvēlēties ārstu, taču ne biežāk kā divas reizes gadā.

 

Mainīt vai izvēlēties jaunu ārstu varat divos veidos:

piezvanot pa tālruni 810 59 500. Sagatavojieties padiktēt savu Norvēģijas personas kodu.

internetā www.helfo.no → Fastlegeordningen, izmantojot PIN kodus, kurus varat pasūtīt interneta vietnē www.skatteetaten.no → Selvbetjening → Bestill PIN-koder → Bestill brev med PIN-koder.

Pats svarīgākais, ka vajadzības gadījumā, Jūs varētu ierasties pie ārsta. Ja ir nepieciešama ārsta vizīte uz mājām, izsauciet dežurējošo ārstu.

 

Jaunākiem par 16 gadu vecuma bērniem var būt tas pats ģimenes ārsts, kāds ir vecākiem vai aizbildņiem, bet bērns tāpat var izvēlēties arī citu ģimenes ārstu.

 

Ģimenes ārsta atbildība

Ģimenes ārsts ir atbildīgs par pacienta kartes un slimības vēstures pildīšanu un par medikamentiem, kurus lieto pacients.

 

Ģimenes ārsts Norvēģijā ārstē plašāk par analoģisku ārstu Lietuvā. Vispārējās prakses ārsts ārstē iekšķīgās un ginekoloģiskās slimības (sēnītes, infekcijas), var konstatēt depresiju un tml. Sirds, plaušu izmeklējumi tiek veikti pie ģimenes ārsta, pēc tam pacients tiek nosūtīts pie speciālista. Grūtniecības laikā sievietes tāpat apmeklē ģimenes ārstu. Pie speciālista ginekologa topošās māmiņas vēršas ultraskaņas izmeklējumu dēļ. Slimnīcas uzņem pacientus tikai akūtas slimības un asiņošanas gadījumā. Ja būtu nepieciešama steidzama ginekoloģiskā palīdzība, varat vērsties privātās klīnikās (piemēram, „Volvat“), taču šo klīniku pakalpojumi ir ļoti dārgi.

 

Ne pie visiem speciālistiem nepieciešams ģimenes ārsta nosūtījums. Pie muguras, nervu un muskuļu speciālista – kiropraktor varat vērsties bez nosūtījuma. Bez ģimenes ārsta nosūtījuma tāpat varat pārbaudīt acis pie optiķa, kas var Jūs nosūtīt pie okulista.

 

Vizīte pie ārsta

Vienmēr rekomendējam vērsties pie sava ģimenes ārsta, kad:

Uzskatāt, ka Jums nepieciešama konsultācija vai speciālista uzraudzība. Ārsts novērtēs, vai Jūs sūtīt pie speciālista, vai uz slimnīcu.

Esat grūtniece. Ārsts Jūs informēs, kādus veselības uzraudzības līdzekļus Jums nepieciešams piemērot un ja to vēlēsieties, tāpat Jūs uzraudzīs grūtniecības laikā. Norvēģijā ir ļoti svarīgi veikt izmeklējumus 18. nedēļā, vadoties pēc kuriem tiks noteikts grūtniecības termiņš.

Esat grūtniece un vēlaties darīt abortu. Jūsu ārsts Jūs nosūtīs uz slimnīcu.

Jums ir psiholoģiskas problēmas vai pārdzīvojat smagu dzīves situāciju.

Reģistrēties pie ģimenes ārsta nepieciešams, iepriekš piezvanot pa tālruni vai nosūtot īsziņu, ja Jums ir pieejams šāds pakalpojums. Visi ārstu kabineti galvenokārt strādā no plkst. 08.00 līdz 15.00 no pirmdienas līdz piektdienai. Ja nopietni slimojat, reģistrējoties obligāti paziņojiet, ka Jums nepieciešams steidzami ierasties pie ārsta. Ja esat pierakstījies, bet noteiktajā laikā neierodaties, Jums tāpat vajadzēs samaksāt par reģistrēto laiku.

 

Ierodoties pie ārsta, izdrukājiet savu kārtas numuru vai pagaidiet, kamēr Jūs uzaicinās personīgi. Ja vēlaties nekavējoties satikties ar ārstu, vērsieties reģistratūrā. Runājiet angļu vai norvēģu valodā, ja šīs valodas neprotat, uz vizīti pie ārsta uzaiciniet draugu, kas prot kādu no šīm valodām. Varat pieprasīt tulku, tik šo pakalpojumu informēt, kad ir atlikušas pāris dienas pirms ārsta apmeklējuma. Medicīnas darbiniekiem vajadzētu atrast tulku, ja tas ir ļoti svarīgi.

 

Ja Jūsu ārsts ir atvaļinājumā, Jums nepieciešamo palīdzību sniegs ārsts, kas dežurē tajā ārstniecības iestādē, kurā strādā Jūsu dakteris. Ja atvaļinājumā ir viss birojs, Jums vajadzēs atrast ārstniecības iestādi, kas to aizvieto. Informāciju par biroja sadarbošanos ar citām iestādēm varat atrast vietējos laikrakstos.

 

Vakcinācijas

Ja vēlaties vakcinēties, ģimenes ārstam prasiet recepti vēlamajai vakcīnai. Maksāt vajadzēs par vakcīnas ievadīšanu un par pašu vakcīnu. Cilvēkiem, kas slimo ar hroniskajām slimībām, par vakcīnu maksāt nevajadzēsui – tikai par zāļu ievadīšanu.

Dežurējošais ārsts (Legevakt)

Ja notiek nelaime, piemēram, trauma un ir lūzuši kauli vai ja Jums ir nepieciešama medicīniskā palīdzība ārpus Jūsu ārsta darba laika, vērsieties pie dežurējošā ārsta – Legevakt. Jums nepieciešams reģistrēties un iespējams, ka vajadzēs pagaidīt vairākas stundas, kamēr Jums tiks sniegta palīdzība. Ja Jūsu veselības stāvoklis būs ļoti smags, Jūs nosūtīs uz slimnīcu. Ārstēšanās slimnīcā visiem, kas apdrošināti ar sociālo apdrošināšanu, ir bezmaksas.

 

Ārstēšanās slimnīcā

Lielākā daļa Norvēģijas slimnīcas pieder valsts veselības aizsardzības sistēmai. Parasti nosūtījumu uz slimnīcu izraksta ārsts vai pašvaldības ārstu dienests („den kommunale legevakt“). Nopietnu savainojumu vai smagas slimības formas gadījumā iespējams vērsties uzreiz slimnīcā vai doties uz ātrās palīdzības punktu. Ārstēšanās valsts slimnīcās ir bezmaksas.

 

Norvēģijā ir valsts un privātās slimnīcas. Valsts slimnīcas un privātās klīnikas paraksta sadarbošanās līgumus, vadoties pēc kuriem par pacientu ārstēšanos privātās klīnikās apmaksā valsts institūcijas un slimniekus iespējams operēt arī privātās klīnikās. Pacientu operāciju izdevumi tiek kompensēti saskaņā ar noteiktiem aktiem. Tādā veidā ārsti sūta slimniekus uz operācijām privātajās klīnikās, kur operācija izmaksās tikpat, cik valsts slimnīcā, taču viss tiks veikts ievērojami ātrāk un labāk.

 

Ja Jums operācija noteikta valsts slimnīcā, Jūs nevarēsiet izvēlēties ārstu, to Jums piešķirs slimnīcas darbinieki. Taču Jums ir tiesības izvēlēties slimnīcu.

 

Ja notiek nelaimes gadījums, zvaniet:

medicīnas taksi numuram 05515. Plašāku informāciju meklēt interneta vietnē www.pasientreiser.no

dežurējošam ārstam (Legevakt), kura tālruņa numuru atradīsiet komūnas interneta vietnē, piemēram, Oslo komūnas dežurējošā ārsta tālr. Nr.: 22 93 22 93.

ātrās palīdzības nodaļai 113, ātrās palīdzības automašīnu, iespējams, būs jāpagaida, pakalpojums ir bezmaksas.