Izglītība Norvēģijā


Bērnudārzi

Par bērnudārziem ir atbildīgas pašvaldības. Ja vēlaties savu bērnu vest uz bērnudārzu, aizpildiet veidlapu, kuru saņemsiet dārziņā vai pašvaldībā. Cenas un pieņemšanas noteikumi dažādos bērnudārzos var atšķirties. Bērnudārza izmaksas var sasniegt maksimums 2,750 NOK. Pieņemšana galvenokārt noris vienu reizi gadā.

 

Plašāku informāciju varēsiet uzzināt, sazinoties ar pašvaldību, kurā dzīvojat. Bērni līdz sešu gadu vecumam var apmeklēt valsts vai privātos bērnudārzus.

Skolas

Norvēģijā bērni skolā sāk iet no sešu gadu vecuma. Izglītība ir bezmaksas. Pamatskolu bērni beidz pēc desmit gadiem. Jaunieši vecumā no 16 līdz 19 gadiem iet vidusskolā. Šeit visiem tiek sniegtas profesionālās prasmes un jaunieši tiek sagatavoti, lai varētu iestāties universitātēs. Visiem ārvalstu bērniem ir tiesības iegūt izglītību. Informāciju par skolām atradīsiet savas dzīvesvietas pašvaldības (apkaimes) interneta mājas lapā, piemēram, www.oslo.kommune.no.

 

SFO (Skolefritidsordning/ Ārpusskolas aktivitātes)

Bērni, kas iet pirmajā – ceturtajā klasē, var iet uz ārpusskolas uzraudzības centru pirms un pēc stundām (no plkst. 7 līdz plkst. 17). Šeit bērni pieaugušo uzraudzībā zīmē, lasa vai gatavo mājas darbus. Ja bērns norvēģiski vēl nerunā, tas tiek atsevišķi apmācīts, kamēr varēs iet skolā un runāt norvēģiski ar citiem bērniem.

 

Bērna integrēšana

Sagatavoja Daina Bogdaniene [Daina Bogdanienė]

 

Norvēģijā visās skolās visi priekšmeti tiek pasniegti valsts – norvēģu – valodā. Šeit tāpat darbojas dažas starptautiskās skolas, kurās tiek pasniegtas stundas citās valodās, piemēram, angļu vai franču, un tās ir bezmaksas. Cenšoties integrēt cittautieti un skolēnu, kas neprot norvēģu valodu, skolas dzīvē Norvēģijā, viņam var būt piešķirts dzimtās valodas skolotājs (Tospråklig lærer). Tas galvenokārt ir lietuvietis (lietuviete), kura uzdevums ir piedalīties ar skolēnu norvēģu stundās un palīdzēt viņam saprast skolas kārtību un prasības. Šis līdzeklis tiek piemērots kādu laiku, kamēr skolēns pietiekoši labi iemācās norvēģu valodu un dzimtās valodas skolotāja palīdzība viņam vairs nav vajadzīga.

 

Bērnudārzos šis pakalpojums, diemžēl netiek piedāvāts.

 

Plašāku informāciju par tādām skolotāja funkcijām atradīsiet šeit: http://www.flyktningbarn.no/morsmalslaerer.html

 

Daina Bogdaniene [Daina Bogdanienė]

Darba inspekcijas un Pakalpojumu centra ārvalstniekiem konsultante

www.sua.no

www.arbeidstilsynet.no

daina.bogdaniene@arbeidstilsynet.no

tel.: + 47 912 47 675

 

Jautājums no mūsu lasītāja

Vīrs ar vienu savu paziņu Norvēģijā atvēra firmu un mēs visi vēlētos uz turieni pārvākties. Mums ir divi bērni: 13 un 17 gadus veci. Par trīspadsmit gadīgo esmu mierīga, bet vai Norvēģijā varēs mācīties vecākais bērns (Lietuvā beigs 10 klasi). Vai viņu pieņems videregående skolā, vai viņam tomēr vajadzēs iet desmitajā klasē. Paldies par atbildi.

 

Atbilde

Visiem bērniem Norvēģijā obligāti jāiet skolā 10 gadus. Pirmie 10 gadi Norvēģijas skolā tiek saukti par pamatskolu. Visa valsts izglītība pamatskolā ir bezmaksas.

 

Pamatskola tiek iedalīta divos līmeņos. Pirmie pamatskolas 7 gadi (1-7 klases) tiek saukti par bērnu skolu (barneskole), savukārt trīs nākamie gadi (8-10 klases) tiek saukti par jauniešu skolu (ungdomskole). Pamatskolas skolēniem, kuru dzimtā valoda nav norvēģu valoda, ir tiesības saņemt papildus norvēģu valodas apmācības. Šīs tiesības ir spēkā līdz tam brīdim, kamēr skolēns pietiekoši iemācās norvēģu valodu, lai viņš/viņa varētu sekot līdzi mācību stundām.

 

Skolēniem, kuri nespēj apgūt parastās mācības, ir tiesības saņemt speciālās mācības. Šīs tiesības ir spēkā neatkarīgi no iemesla, kura dēļ ir vajadzīgas tādas apmācības.

Jauniešiem, kas beidz pamatskolu vai atbilstoši citas skolas, ir tiesības iegūt turpmāko (vidējo) izglītību.

Turpmākā vidusskolas izglītība ir bezmaksas, bet skolēniem var pieprasīt apmaksāt izdevumus par obligātajiem mācību līdzekļiem.

 

Skolēni, kas studē vidusskolā un kuru dzimtā valoda nav norvēģu valoda, ir tiesības saņemt papildus norvēģu valodas apmācības. Šīs tiesības ir spēkā līdz tam brīdim, kamēr skolēns pietiekoši iemācās norvēģu valodu, lai viņš/viņa varētu sekot līdzi mācību stundām.

 

Skolēniem, kuri nespēj apgūt parastās mācības, ir tiesības saņemt speciālās mācības. Šīs tiesības ir spēkā neatkarīgi no iemesla, kura dēļ ir vajadzīgas tādas apmācības. Skolēniem, kam ir tiesības saņemt speciālās mācības, ir tiesības saņemt papildus divus vidusskolas gadus. Tas pats ir spēkā skolēniem, kam nepieciešamas papildus norvēģu valodas apmācības.

 

Vispārējā vidusskolas izglītība Norvēģijā nav obligāta, taču visām personām, kas oficiālo dzīvo Norvēģijā, ir tiesības to saņemt. Tādēļ, kad Jūs kļūsiet par oficiālu Norvēģijas iedzīvotāju, Jums vajadzētu vērsties skolā, vadoties pēc Jūsu reģistrācijas Norvēģijā vietas un noskaidrot, kādas programmas tā skola varētu piemērot ārvalstniekam, tas ir, Jūsu bērnam, kas neprot norvēģu valodu un kas vēlētos Norvēģijā iegūt turpmāko (vidējo) izglītību.

 

Uz viesiem jautājumiem atbild:

Daina Bogdanienė [Daina Bogdanienė]

www.sua.no

www.arbeidstilsynet.no

daina.bogdaniene@arbeidstilsynet.no