Mājokļa īre


Ja plānojat dzīvot Norvēģijā, ir vērts parūpēties par mītni jau iepriekš. Saprotams, lielpilsētās cenas ir augstākas nekā nomaļākās valsts pilsētiņās. Visaugstākās cenas ir Oslo centrā.


Nometne

Ja plānojat atpūsties Norvēģijā, varat apmesties kempingā vai uzcelt telti. Norvēģijā ir vairāk kā 1000 kempingu. Informāciju par tiem atradīsiet mājaslapā www.camping.no. Lielākajā daļā kempingu var noīrēt mājiņu uz riteņiem, kuru ieteicams rezervēt iepriekš. Ja celsiet telti, atcerieties, ka tās drīkst celt ne mazāk kā 150 m attālumā no dzīvojamām mājām vai atpūtas vietām. Varat apmesties publiskās vai privātās teritorijās. Ja vēlaties uz vairāk nekā 48 stundām apmesties privātā valdījumā, prasiet atļauju īpašniekam. Norvēģijā stingri aizliegts mežos un pļavās kurt ugunskurus no 15. aprīļa līdz 15. septembrim.


Ilgtermiņa īre

Dzīvojamās platības meklēšana Norvēģijā ir ilgstošs process. Iespējams, īres pieprasījums ir lielāks par piedāvājumu, turklāt daži izīrētāji izvirza īrniekiem dažādas prasības. Dažreiz meklējumi var ieilgt veselu mēnesi. Dzīvesvietu varat meklēt šādos veidos:


  • Jautāt paziņām,
  • Meklēt internetā un laikrakstos (Aftenposten),
  • Vērsties nekustamā īpašuma aģentūrās,
  • Internetā ievietot sludinājumu, ka meklējat mājokli.


Pazīstamu cilvēku rekomendācijas jebkurā gadījumā Norvēģijā ir ļoti svarīgas. Jūsu draugi ne tikai pārliecinās izīrētājus, ka esat piemērots īrnieks, bet iespējams arī, ka Jums tiks piedāvāta labāka īres cena. Pievilcīgas īres cenas var piedāvāt arī izīrētāji, kas atsauksies uz Jūsu sludinājumu, kuru varat ievietot vietnē www.fin.no. Taču ne visiem veicas, un bieži nākas paļauties uz tradicionālajiem meklēšanas veidiem – meklēt sludinājumus internetā un laikrakstos. Populārākais sludinājumu portāls ir www.finn.no. Atverot lapu, izvēlieties Eindom → Leiemarketed → Boliger til leie, tad izvēlieties vēlamo vietu, un varēsiet pārskatīt sludinājumus. Vēl ir īres meklējumu interneta lapa www.hybel.no, te ir daudz piedāvājumu īrēt istabu kolektīvā dzīvoklī. Visa informācija ir norvēģu valodā, tāpēc Jums noderēs programma googletranslate.


Pārskatot sludinājumus, ieteicams pievērst uzmanību šādām detaļām:


  • vai tiek piedāvāts dzīvot privāti vai arī dzīvoklis būs jādala ar citiem īrniekiem;
  • vai īres maksā iekļauti maksājumi: elektrība, apkure, karstais ūdens, internets, kabeļtelevīzija;
  • cik liela ir drošības nauda, visbiežāk depozīts ir vienāds ar 2–3 mēn. īres maksu. Var mēģināt vienoties ar saimnieku par iespēju iemaksāt depozītu pa daļām;
  • vai ir stāvvieta automobilim. Norvēģijā bieži vien papildus jāmaksā par autostāvvietu, kas atrodas netālu no dzīvesvietas.

Ja atrodat pieņemamu piedāvājumu, zvaniet nekavējoties, lai apsteigtu citus. Lielākā daļa norvēģu labi runā angliski, tāpēc, ja Jums ir labas angļu valodas zināšanas, varat neraizēties par valodas barjeru.


Oslo apkārtnē par dzīvokli puspagrabā prasa ap 8000 NOK (apmēram 953 EUR), par 30 m2 dzīvokli var nākties maksāt 9000-12000 NOK/mēn. (apmēram 1000 - 14300 EUR). Jo lielāka dzīvojamā platība un jo tuvāk pilsētas centram, jo lielāka īres maksa.