Nodokļu aprēķināšana


Nodokļi tiek aprēķināti no summas, kuru iegūst, no nopelnītajiem ienākumiem atņemot ar nodokli neapliekamos ienākumus (NI):

(Ienākumi – NI)x % = Maksājamā nodokļu summa.

Summa (NI), kura tiek atskaitīta no ienākumiem, ir atkarīga no nodokļu klases:

·                 nodokļu klase 1: NP = 40 800 NOK

·                 nodokļu klase 2: NP = 91 600 NOK

 

NI iespējams samazināt, izmantojot šos atvieglojumus:

Nodokļu klase 2 tiek piemērota personām, kuras uztur laulāto vai bērnu Latvijā vai Norvēģijā (norādiet to 5. punktā). Nosūtiet radniecības pierādījumus, dokumentus par uzturamā laulātā ienākumiem.

 

10% no gada ienākumiem tiem, kas pastāvīgi strādā Norvēģijā, netiek aplikti ar nodokli pirmos divus gadus. Pieprasot šo atvieglojumu, Jūs zaudējat tiesības uz zemāk minētajiem atvieglojumiem. NI tiek palielināts līdz 40 000 NOK. Ja lūdzat minēto atvieglojumu, nekādus dokumentus iesniegt nevajag, 5. punktā varat īsi ierakstīt: I claim for the standard 10 % deduction for foreign employees. Papildus varat norādīt, kad sākāt strādāt Norvēģijā.                                                                                                                                                                                                                                              

 

Dzīvošanas izmaksas Norvēģijas pagaidu iedzīvotājiem. Pendler – tas ir cilvēks, kurš pastāvīgi brauc uz Latviju, bet Norvēģijā tikai strādā. Tiek uzskatīts, ka tie ir Latvijas pastāvīgie iedzīvotāji, kuriem ir iemesls atgriezties Latvijā, teiksim, ja Jūsu laulātais dzīvo dzimtenē vai Jūsu bērns dzīvo Latvijā (piemērojams vientuļajiem vecākiem).

Ja Jums tiek piešķirts Norvēģijas pagaidu iedzīvotāja statuss, Jūs varat iztikas izdevumus iekļaut NI (neapliekamie ienākumi).

 

      Papildu NI = Pārtika + Dzīvošanas izmaksas, kur

                              Pārtika = Dienas, kas pavadītas Norvēģijā, ieskaitot nedēļas nogales * 182 NOK

                              Dzīvošanas izmaksas = Ires maksājumus apstiprinoši dokumenti

 

Papildu NI jāieraksta 3.2.7. punktā.

5. punktā ierakstiet papildu informāciju par dzīves vietu Norvēģijā, lai pierādītu, ka tās nav Jūsu mājas. Aprakstiet mājokļa tipu, platību u. tml. Ja jums ir radinieki Latvijā, īsi pastāstiet, ka jums ir kopīgs ģimenes mājoklis un laulātais vai bērns, kuru pilnībā uzturat.

 

Ceļa izdevumi uz Latviju apciemot ģimeni Norvēģijas pagaidu iedzīvotājiem. 5. punktā ierakstiet īsu paskaidrojumu, cik bieži un kādā veidā dodaties apciemot ģimeni (ar personīgo automobili vai lidmašīnu, viens vai kopā ar citām personām u. tml.). Tas ļaus noteikt, vai Jums var tikt noteikts ceļojošas personas (pendler) statuss.  Aprēķinātos brauciena izdevumus ierakstiet 3.2.9. punktā.

Ar automobili

      Papildu NI = Ceļojumu skaits * attālums kilometros abos virzienos *  1,5 NOK (līdz 35 000 km – 1,5 NOK/km, vairāk nekā 35 000–0,7 NOK/km) + naudas summa prāmja biļetēm.

      Deklarācijai neaizmirstiet pievienot prāmja biļetes.

Ar lidmašīnu vai autobusu

      Tiek summēta kopējā ceļojumu izmaksu summa. Ar deklarāciju izsūtiet biļetes vai biļešu iegādi apstiprinošus dokumentus.

 

Ceļa izdevumi uz darbu Norvēģijas pagaidu iedzīvotājiem (Pendler).

Papildu NI = Dienu skaits, kad devāties no mājām, kas atrodas Norvēģijā, uz darba vietu* kilometru skaits starp mājām un darba vietu* 1,5 NOK (līdz 35 000 km – 1,5 NOK/km, vairāk nekā 35 000 – 0,7 NOK/km)

Iegūto summu ierakstiet 3.2.8. punktā.

 

Aizdevuma procenti – atvieglojums tiek piešķirts automātiski, ja aizdevums tiek ņemts Norvēģijā. Ja Jums ir hipotekārais aizdevums Latvijā un Norvēģijā, atvieglojums tiek sadalīts atbilstošai īpašuma, kurš atrodas Latvijā un Norvēģijā, attiecībai. Tādā gadījumā jādeklarē īpašums, kurš atrodas Latvijā.

 

Atvieglojumi vecākiem. NI samazina[S1] , ja Jūs uzturat bērnus līdz 12 gadu vecumam:

·     1 bērnam – 25 000 NOK,

·     2 bērniem – 40 000 NOK,

·     3 bērniem – 55 000 NOK utt.

Ja iepriekšējā gadā Jums tika izmaksāta darba alga, kura nebija norādīta ienākumu deklarācijā, ierakstiet darba algu pirms nodokļiem 2.1. punktā, norādot darbavietas nosaukumu. Tad ienākumu deklarācijai pievienojiet no darba devēja saņemto gada darba algas un atskaitīto nodokļu pārskata kopiju.

Ja darba alga tiek saņemta no uzņēmuma, kurš maksā nodokļus Latvijā, aplikšana ar nodokli Norvēģijā netiek piemērota.

Kad nodokļu dienests izlabos Jūsu ienākumu un nodokļu deklarāciju, saņemsiet galīgo nodokļu pārrēķina deklarāciju. Dokumentā būs norādīts ienākumu apmērs, no kura tiks aprēķināti nodokļi, Jūsu darba devēja atskaitītā nodokļu summa, Jūsu parāds vai pārmaksa nodokļu inspekcijai. Galīgo nodokļu deklarāciju par ienākumiem, kurus saņēmāt gadu pirms tam, saņemsiet jūnijā vai oktobrī. Ja nodokļos samaksājāt pārāk maz, jums norādītā summa būs jāieskaita termiņā, kurš norādīts uz maksājuma kvīts, kura tiks atsūtīta kopā ar galīgo nodokļu deklarāciju. Atgūt samaksātos nodokļus ir iespējams, pamatoti pārsūdzot nodokļu inspekcijas lēmumu trīs nedēļu laikā. Ja pārmaksājāt nodokļus, Jums tiks atmaksāta pārmaksas summa.

Atcerieties:

·                 Kopā ar ienākumu deklarāciju vienmēr sūtiet tikai dokumentu kopijas;

·                 Ja ienākumu deklarāciju pildāt papīra variantā, paturiet tās kopiju;

·                 Visiem dokumentiem, kurus sūtāt kopā ar ienākumu deklarāciju, ir jābūt norvēģu vai angļu valodā;

·                 Ienākumu deklarācija jāpilda norvēģu vai angļu valodā.

Nodokļu elektronisko tabulu internetā atradīsiet adresē http://www.skatteetaten.no/no/Selvbetjening/Skatteberegning/

 

Jūsu uzdotie jautājumi

Jautājums:

Labdien. Gribēju apjautāties, vai ir iespējams atgūt naudu par īri, dzīvojot Norvēģijā, ja ir īres līgums. Ja jā, tad kā un kur.

 

Atbilde:

 

Ja esat tā sauktais „ceļojošais darbinieks” (norv. pendler), Jums var tikt piemēroti nodokļu atvieglojumi, t. i., NIA (ar nodokli neapliekamo ienākumu apjoms) par mājokli, kuru īrējat Norvēģijā (jābūt nomas līgumam un pierādījumiem, ka katru gadu pārvedat īres summu caur banku).

 

Ceļojošs darbinieks ir tāds darbinieks Norvēģijā, kura ģimene dzīvo Latvijā un kurš pastāvīgi brauc apciemot ģimeni. Jābūt dokumentiem, kas to apstiprina, t. i., laulības apliecībai, izziņa, ka esat reģistrēts kopā ar ģimeni Latvijas adresē (katru gadu jābūt jaunai izziņai), un braucienus uz Latviju (to, ka pastāvīgi apciemojat ģimeni) apstiprinošiem dokumentiem (prāmja vai lidmašīnas biļetēm).

 

Ja esat ceļojošs darbinieks, varat ierakstīt savā Norvēģijas ienākumu un nodokļu deklarācijā turpmāk norādītos atvieglojumus (NPD)

 

IZDEVUMI PAR PĀRTIKU UN MĀJOKLI NORVĒĢIJĀ (MERKOSTNADER TIL KOST OG LOSJI) – 3.2.7. PUNKTS

Ja jums ir tiesības un vēlaties iesniegt iesniegumu, lai saņemtu šo atvieglojumu, 3.2.7. punktā (elektroniskajā deklarācijā) vai Beløp som ikke er forhåndsutfylt (papīra deklarācijā) ierakstiet kodu 3.2.7, Merkostnader til kost og losji un aprēķiniet izdevumu summuą:

kost: (t. i., ēdināšanas izdevumi): dienas, kas pavadītas Norvēģijā* x 192 NOK = izdevumu summa

+ losji: (t. i., mājokļa izdevumi): samaksātā mājokļa īres maksa** = izdevumu summa

* dienas, kas pavadītas Norvēģijā, ieskaitot sestdienas un svētdienas

** izdevumus, kuri pārsniedz 10 000 NOK, vajadzības gadījumā Jums jāpamato ar bankas izrakstiem / rēķiniem vai saņemtās algas atskaitēm (ja tajās tiek norādīta samaksātā mājokļa īres maksa)

5. punktā (Tilleggsopplysninger) ierakstiet īsu paskaidrojumu, ka ārvalstīs Jums ir kopīgs ģimenes mājoklis, kurā dzīvo Jūsu laulātais vai bērns (ja esat vientuļais tēvs/māte, kas pilnībā uztur bērnu). Šajā punktā tāpat jāieraksta papildu informācija par Jūsu dzīves apstākļiem Norvēģijā (jānorāda mājokļa tips, platība un standarts – piem., vai ir iespēja gatavot un glabāt pārtiku).

 

Ceļojošajam darbiniekam (kura ģimene dzīvo Latvijā) tāpat ir tiesības Norvēģijā izmantot automobili, kas reģistrēts Latvijā.

 

Ja pastāvīgi un/vai ar visu ģimeni dzīvojat Norvēģijā un neesat „ceļojošais darbinieks”, nekādi atvieglojumi mājokļa īres izdevumiem jums nepienākas.

 

Uz Jūsu jautājumu atbildēja:

Daina Bogdaniene

 [S1]Agnė: čia tikrai nelogiška, bet taip parašyta LT originale, logiškai būtų, kad neapmokestinamosios pajamos didinamos susilaukus vaikų, o ne mažinamos. Čia jau Jūs spręskit, ką palikt – aš rašyčiau “LT: padidina – LV: palielina