Jūsų klausimai

Į Jūsų klausimus atsako 

Daina Bogdanienė

Paslaugų centras užsieniečiams www.sua.no

Novegijos darbo inspekcija www.arbeidstilsynet.no

Diskriminavimas darbe

Laba diena, nezinau ar tiksliu adresu kreipiuos, bet vistiek noriu bandyti paklausti. Mano sūnus dirba Norvegijos įmonei priklausančiame laive. Atskrido iš Lietuvos, turi darbo sutarti. Padirbes pora savaičių pradėjo patirti stiprų rasizmą iš darbdavio, yra žeminamas, valgyti duoda praterminuotą maistą ir dirba po 16 val. nuolat yra žeminamas ir grasinama, kad išmes iš darbo. Minėti laivo pavadinimo nenoriu, bijau pakenkti visiškai. Noriu pasiklausti, kur ir kaip galiu kreiptis, ką įmanoma laimėti šioje situacijoje. Bijau, jei reikėtų kokių konkrečių įrodymų, darbuotojai bijotų liūdyti. 

Ačiū labai 


Darbo santykius Norvegijoje reglamentuoja Darbo kodeksas (Arbeidsmiljøloven) ir sudaryta darbo sutartis tarp darbdavio ir darbuotojo. Reikėtų įsiskaityti į darbo sutartį. Jei ten sutarta, jog darbuotojai bus maitinami, tai maistas turi būti kokybiškas. Dėl diskriminavimo – tai Norvegijoje draudžiama, t.p. draudžiamas žeminimas ir tyčiojimasis darbo vietoje. Norvegijoje yra įprasta, kad darbo vietoje įkuriamos profesinės organizacijos, kur nagrinėjami su darbu susiję klausimai, ir kolektyvo atstovas (tillitsvalgt) bei darbo saugos atstovas (verneombud) darbuotojų pageidavimus perduoda darbdaviui, ir visi kartu kuria palankią darbui ir kiekvienam darbuotojui darbo aplinką. T.p. Norvegijoje galioja įsakas dėl privalomų priemonių palankios darbo aplinkos kūrimui (HMS- helse, miljø og sikkerhet). Darbdavys privalo užtikrinti, kad tokios priemonės būtų diegiamos darbe, kad darbe nebūtų konfliktinių situacijų ir nepalankių psichosocialinių sąlygų, kurios ilgainiui gali suketi stresą ir kitas ligas. Norint gauti konkrečią pagalbą turėtumėte kreiptis į Darbo inspekciją ir suteikti konkretesnę informaciją. Darbo inspekcijos pareigūnai privalo laikytis konfidencialumo, t.y. bet kokia informacija, sužinoma kreipiantis į mus, bus išlaikoma paslaptyje.Įdarbinimo agentūra

Sveiki, noreciau pasiteirauti, as su drauge isidarbinom per norvegu firma zuvies fabrike,firmos pav.(JOBZONE) jie mums pateike sutartis val 125kron, ir sutartyje parasyta suteiksime galimybe isdirbti 48h i sav..zinau kad tas zodis irasyta galimybe nejipareigoja ju suteikti butent tiek tu valandu,bet galiausiai atvykus jie net neduoda to darbo dabar atejo man peislipas 187kron uz puse men,nes dirbau tik 1,50h o mum uz kambari reikia moket po2600kron kiekvienam..kai zmons pradejo iseininet is ju tada pastate prie zuvies liezuviu pjaustymo darbas kazkur kas antra kas trecia dienom bet moka ne uz val bet uz padaryta kieki per 10h zmones padaro apie40kg ir fabrikas moka 35kronas bet JOBZONE mum pasake kad mokes tik 22kron, ir nera jokiu sutarciu apie si kita mokejimo buda,mes atvykome ir pasiraseme kad dirbsime uz125kron i val bet dirbame visai kitaip,ka galetumete patarti? JOBZONE yra įdarbinimo agentūra. Įdarbinimo agentūros nesįsipareigoja suteikti tam tikrą kiekį darbo valandų, paprastai agentūrų įdarbinimo kontraktuose yra rašoma, kad darbo laikas iki ... valandų, tačiau gali būti ir tik kelios valandos per mėnesį. Tokia yra įdarbinimo agentūrų specifika. Asmuo, gaudamas darbą įdarbinimo agentūroje, turi žinoti šias sąlygas.

Jei įdarbinimo sutartyje nurodyta, kad uždarbis skaičiuojamas pagal išdirbtas valandas, jis būtent taip turi būti ir mokamas. Jei įdarbinimo agentūra nemoka atlyginimo pagal tai, kas sutarta įdarbinimo sutartyje, turite reikalauti išmokėti trūkstamą algą įstatymo numatytu keliu.

Norėdami užsidirbti pinigų pragyvenimui – jei jums nepakanka pinigų dirbant tik vienoje agentūroje - galite sudaryti kontraktus su kitomis įdarbinimo agentūromis ir kombinuodami tokiu būdu darbą uždirbti pakankamas pragyvenimo lėšas.

Norint suteikti konkretesnės informacijos, reikėtų pamatyti įdarbinimo kontraktą.


Verslas Norvegijoje

Sveiki, 

Mes žadam Norvegijoje vystyti verslą, statyba ir statybines medziagos. Tai jau LT darau 23 metus. Ta prasme pirkti zemes ir vystyti N.T. projektus. Š.m. 01.31 atvykstme pirmai apžvalgai, mums reikia N.T.konsultantu ar verslo konsultanto.Ką galite patarti. 

Verslo klausimais nemokamai konsultuoja Norvegijos verslo vystymo tarnyba http://www.naringsetaten.oslo.kommune.no/etablering_av_egen_bedrift/.

Informacija skelbiama partale www.tawnorway.no (mokesčių mokėjimas) ir www.toll.no (muitinė).  


Viršvalandžiai


Laba diena 
Mūsų darbdavys sekmadienį pasiūlė dirbti už 50% (vietoj 100%) 
Jei nenori- nedirbk- pasakė. 
Norėjau Jūsų paklausti: 
Ar tai yra darbdavio pažeidimas? 
Jei taip- ką galime daryti, kad svarbiausia- neprarastume darbo? 
Jei eitume derėtis dėl to- darbdavys duotų dirbti tam neprištaraujantiems žmonėms. Apjungti bendram protestui visų užsieniečių nepavyks 
Labai dėkojame Jums už atsakymą 


Sutinkamai su Norvegijos Darbo kodekso (toliau DK) 10-10 str. (nuoroda į įstatymą http://www.lovdata.no/all/tl-20050617-062-010.html#10-10) sekmadienio darbas yra iš principo neleidžiamas, jei to nereikalauja darbo pobūdis (gydytojas, vairuotojas, policininkas, viešbučio darbuotojas ir pan). Kitais atvejai darbas sekmadienį gali būti taikomas tik jei tam yra rimta priežastis ir jei darbuotojas sutinka. Tokias atvejais savaitinis darbo laikas negali viršyti didžiausio leidžiamo savaitės darbo laiko (t.y. 40 valandų arba 52 valandos su raštišku Darbo inspekcijos leidimu kai taikoma suminė darbo laiko apskaita). Darbas sekmadieniais yra apmokamas kaip viršvalandžiai, t.y. pagal DK papildomai 40 proc. Tam tikrai atvejais, jei priklausote profesinei sąjungai ir galioja kolektyvinė sutartis, gali būti numatytas ir didesnis, net iki 100 proc. priedas už darbą sekmadienį. Tai galioja taip pat, jei nesate profsąjungos narys, tačiau Jūsų profesijos darbuotojams galioja privaloma minimal alga ir kiti kolektyvinių sutarčių nuostatai pagal Visuotinį kolektyvinių sutarčių taikymo aktą (Allmenngjøringsforskriften). Norėdami gauti konkretesnį atsakymą, galite paskambinti arba parašyti mums ir suteikti kokretesnės informacijos apie Jūsų darbo vietą. 

Nesąžiningi užsakovai

Norvegu firma, nuolat samdanti mano firmos darbininkus paviliojo pas save. As automatiskai turiu stabdyti savo firmos darba,nes nebeturiu geruju darbininku. Beje sustojo moketi man visas fakturas uz darba,ir dar man atsiunte sumoketi jiems faktura uz nebuta darba .Zodziu visiskai jauciuosi suzlugdytas, ir net neisivaizduoju kur kreiptis.Gal galit patarti ka daryti tokiu atveju.Aciu Vykdydami  kaip įmonė darbus Norvegijoje, Jūs turte turėti raštiškas sutartis ir su savo darbuotojais, ir su užsakovais. Sutartyse turi būti numatytos visos sąlygos. Jūs turėtumėte numatyti, kokios problemos Jums galėtų iškilti, ir apsisaugodami nuo jų įrašyti tuos punktus  į sutartis.

Daugelis įmonių, nuomojančių darbo jėgą ir pasirašydami sutartis su savo darbuotojais numato taip pat sąlygą, kad darbuotojai negali įsidarbinti tiesiogiai pas užsakovus, kuriuos suranda darbdavys. Taip pat sutartyse dažnai yra numatomas karantinas, t.y. draudžiama kelis metus ateityje tiesiogiai įsidarbinti pas užsakovus, kuriuos suranda darbdavys.

Dėl sutarčių su užsakovais galioja tas pats. Sutariant atlikti darbą, numatoma konkreti darbo apimtis, terminai ir užmokestis už darbą. Galioja taisyklė, kad atliekanti darbą įmonė turi inicijuoti ir sudaryti raštišką sutartį dėl darbo atlikimo ir kainos. Sutartis pasirašoma abiejų pusių. Tuomet yra daug lengviau išsiaiškinti, ar užsakovo nemokėjimas ar kokios kitos pretenzijos yra teisėtos.

Taigi, jei turite tokias sutartis su savo darbuotojais ir užsakovais, turėtumėte lengvai nustatyti, ar jie pažeidžia šias sutartis ir imtis tesinių veiksmų. Jei sutarčių nėra ar nėra numatytų sąlygų kaip užkirsti kelią, kad pvz. Jūsų darbuotojai įsidarbintų pas užsakovus tiesiogiai, tuomet, deja, teisiškai Jūs negalite to protestuoti. Turėtumėte pasirūpinti apsaugoti savo teises ateityje, kas atliekama sudarant raštiškas sutartis. 


Importas į Norvegiją


Sveiki, kas Tautiečiai!

Gal kas gali pasufleruoti apie produktų importo specifiką į Norvegiją. Šiaip dirbame Lietuvoje, bet norėtume pakomplektuoti krovinius į Norvegiją: statybines medžiagas ir prekes, elektros instaliacijos medžiagos, įrankiai (nemaisto produktai pagaminti ES). Ar nėra kokios specifikos, finansinių ir nefinansinių barjerų, specifinių mokesčių ir panašiai?

Gal kas gali patarti. :)

Su geriausiais linkėjimais,

Robertas


Į Jūsų klausimą, deja, negalime atsayti, nes klausimas nėra konkretus ir atsakymas būtų labai platus. Kompetetingos institucijos atsakyti prekių importo į Norvegiją klausimais yra Norvegijos verslo plėtros tarnyba http://www.naringsetaten.oslo.kommune.no/   ir Norvegijos muitinė, t.p. www.toll.no , t.p. nuorodos į kitus internetinius portalus kur kalbama apie importą į Norvegiją http://www.norge.no/temaside/tema.asp?stikkord=94141.Atostoginiai


Sveiki, norėčiau paklausti: darbdavys atostoginius išskaičiuoja iš mano atlyginimo, kuriuos vėliau atiduoda, ir kaip išsireikalauti iš darbdavio algalapio, kadangi manau jog esu apgaudinėjama (darbdavys teigia jog ima tik 30 procentu nuo atlyginimo už darbo suteikimą ) 

Išskaičiuoti atostoginių iš algos neleidžiama be atskiro raštiško susitarimo tarp darbuotojo ir darbdavio. Mokesčio už darbo suteikimą darbdavys imti negali, už tokį atskaitymą iš algos taikoma baudžiamoji atsakomybė. Iš algos iškaitomi tik mokesčiai, kuriuos nustato Mokesčių tarnyba pagal mokesčių kortelę (Skattekort) ir jie nurodyti algos lapelyje (lønnsslipp). Tai yra mokesčiai socialiniam draudimui, ir kiti mokesčiai Norvegijos valstybei, kuriuos moka visi Norvegijoje dirbantys asmenys. Jei darbdavys neišduoda algos lapelio kas mėnesį mokėdamas atlyginimą, prašytume Jus atvykti į paslaugų centrą užsieniečiams www.sua.no (Osle arba Stavangeryje). Jei neturite galimybės atvykti, prašytume Jus paskambinti nurodytu telefonu arba kreiptis el.paštu (žr. žemiau). Paaiškinsime Jūsų teises ir mokesčių mokėjimo Norvegijoje sistemą, t.p. išiaiškinsime Jūsų konkrečią situaciją su Jūsų darbdaviu. Visa informacija bus suteikta konfidencialiai.Vadybininko tarnybinis raštas vadovui


Sveiki. Dirbu Norvegijoje Norvegijos imonėje. Manau kad esu geras dabuotojas. mano foreman man nežinant parašė kažkokį juodą sąrašą ant manęs ir nunešė personalo menedžeriui. Ar TAI nedraudžia N orvegijos istatymai??? 
ACIU.Jūsų vadybininkas turi teisę parašyti tarnybinį raštą vadovui, jei yra kokių nors pastabų dėl Jūsų darbo. Jūs galite būti pakviestas į susirinkimą, kur bus aiškinamasi, jei Jūsų vadybininkas ar vadovas turi Jums priekaištų. Jūs taip pat galėsite išsakyti ir savo argumentus. Susitikimo metu paprastai parašomas susitikimo protokolas, kuris ateityje gali tapti teisiniu dokumentu. Svarbu visus neaiškumus išiaiškinti su savo vadybininku ir vadovu. Reikalui esant galite kreiptis į savo kolektyvo atstovą (tillitsvalgt) arba saugos atstovą (verneobud), kurie galėtų padėti išiaiškinti, jei iškiltų konfliktas. Jei turite papildomų klausimų, praštume kreiptis el. paštu arba telefonu.


Daina Bogdaniene

Mobil: + 47 912 47 675.  Daina.Bogdaniene@arbeidstilsynet.no   

Arbeidstilsynet Oslo

Sentralbord: 815 48 222

Telefaks: +47 22 17 78 10.

Adresse: Stenersgt. 1D, P.b. 8174,

N-0034 Oslo. www.arbeidstilsynet.no

Naujienos 17. spalio - Piktųjų karta

Piktųjų karta

Filmą pristato "Pagalba Norvegijoje" buhalterinė apskaita.

Miestas

Data

Laikas

Nuoroda bilietams

Askim

03/12

21:00

Pirkti bilietus

Asker

02/12

20:30

Pirkti bilietus

Bergen (Sotra)

25/11

20:30

Pirkti bilietus

Bergen (Sotra)

26/11

20:30

Pirkti bilietus

Drammen

26/11

21:00

Pirkti bilietus

Drammen

27/11

17:30

Pirkti bilietus

Grimstad

27/11

18:00

Pirkti bilietus

Haugesund, Tysvær

27/11

18:30

Pirkti bilietus

Horten

02/12

20:00

Pirkti bilietus

Hønefoss

02/12

21:00

Pirkti bilietus

Lillehammer

26/11

21:00

Pirkti bilietus

Lillestrøm

25/11

20:30          

Pirkti bilietus

Lillestrøm

26/11

20:30

Pirkti bilietus

Oslo

25/11

20:30

Pirkti bilietus

Oslo

26/11

20:30

Pirkti bilietus

Moss

25/11

20:30

Pirkti bilietus

Sarpsborg

25/11

20:30

Pirkti bilietus

Sandefjord

26/11

21:00

Pirkti bilietus

Sandnes

25/11

21:00

Pirkti bilietus

Stavanger

25/11

21:00

Pirkti bilietus

Ski

25/11

20:30

Pirkti bilietus

Ski

26/11

20:30

Pirkti bilietus

Ski

27/11

20:30

Pirkti bilietus

Skien

25/11

20:30

Pirkti bilietus

Kongsberg

26/11

20:30

Pirkti bilietus

Kristiansund

03/12

20:50

Pirkti bilietus

Trondheim

03/12

18:00

Pirkti bilietus

Tønsberg

03/12

20:00

Pirkti bilietus

Verdal

03/12

20:30

Pirkti bilietus

Ullensaker

27/11

18:00

Pirkti bilietus

Ålesund

25/11

20:30

Pirkti bilietus

Ålesund

26/11

20:30

Pirkti bilietus

Ålesund

27/11

20:30

Pirkti bilietus


Viena už kitą žiauresnių žmogžudyčių serija sukrečia idilišką provincijos miestelį ir jo politinį elitą, panardindama į kruviną trisdešimties metų senumo KGB detektyvą.

Nepatogi praeitis pradeda persekioti. Ramus ir sotus gyvenimas pasibaigė.

Policijos komisaras Gintas apkaltinamas savo kolegos ir geriausio draugo nužudymu. Žiauri mirtis trenkia kaip perkūnas iš giedro dangaus, būtent tuo metu, kai Gintas paskelbia apie savo kandidatūrą mero rinkimuose.

Kolegos mirtis – tik žmogžudysčių virtinės pradžia.

Destruktyvus ego, nešvarūs ryšiai, beširdė neištikimybė, palaidotos paslaptys nepastebimai suriša draugų gaują, kurie nebegali išduoti vienas kito.

Režisieriaus Emilio Vėlyvio pirmasis lietuviškas kriminalinis trileris, alsuojantis geriausiomis tamsiojo skandinaviško detektyvo – nuaro tradicijomis.


Žanras: Trileris, kriminalinis
Sukurta: Lietuva

Režisierius: Emilis Vėlyvis
Vaidina: Vytautas Kaniušonis, Ainis Storpirštis, Ingeborga Dapkūnaitė, Toma Vaškevičiūtė, Mindaugas Papinigis

Trukmė: 1h 53 min
Cenzas: N-18. Žiūrovams nuo 18 metų.
Kalba: Lietuvių su anglų subtitrais