Importuoto automobilio perregistravimas
Norvegijoje galite vairuoti automobilį, registruotą Lietuvoje, jei čia planuojate gyventi laikinai. Laikas, kurį praleidote šalyje, skaičiuojamas nuo tada, kai Jūs kirtote Norvegijos sieną, ne nuo tada, kai atsivežėte automobilį. Jei planuojate Norvegijoje gyventi vienerius metus, turite teisę vairuoti automobilį su lietuviškais numeriais. Reikia, jog galėtumėte tai pagrįsti dokumentais, kurie padarodytų kada atvykote į šalį ir kada ketinate išvykti. Tokiu dokumentu gali būti terminuota darbo sutartis, kurioje nurodytos datos, kada pradėjote dirbti ir kada baigsite.
Jūs prarandate teisę vairuoti automobilį, reigistruotą Lietuvoje jei:
- Terminuota darbo sutartis buvo pakeista į nuolatinę darbo sutartį,
- Esate registruotas Norvegijos gyventojų registre ilgiau nei 365 dienas, per
paskutinius dvejus metus.
Tokiais atvejais reikės sumokėti automobilio muito mokesčius ir perregistruoti automobilį Norvegijoje. Galite apskaičiuoti, kiek Jums kainuotų priregistruoti automobilį šiame puslapyje.
Informaciją apie muito mokečius pateikta www.toll.no
Išimtys
Išimtis daroma asmenims, kurie nelaikomi nuolatiniais Norvegijos gyventojais. Tokie asmenys gali vairuoti Lietuvoje registruotą automobilį jeigu:
- Lietuvoje
praleidžia ne mažiau kaip 185 dienas per metus,
- Lietuvoje
gyvena sutuoktinis ar vaikas.
Jei atitinkate minėtus reikalavimus, automobilyje turėkite dokumentus, kurie tai įrodytų.
Jei Jūs ketinote Norvegijoje gyventi vienerius metus, tačiau liekate ir antrus metus, privalote kreiptis į muitinę ir gauti leidimą vairuoti automobilį, registruotą Lietuvoje dar vienerius metus. Reiks pateikti darbo sutartį, kaip įrodymą. Minėtas leidimas turėtų būti išduotas besibaigiant pirmiesiems metams.
Jei esate pasirašę nuolatinio darbo sutartį ir žadate Norvegijoje gyventi ilgiau nei vienerius metus, privalote vairuoti automobilį, registruotą Norvegijoje. Jei ketinate įsivežti automobilį iš Lietuvos, reiks sumokėti muito mokestį bei jį perregistruoti. Dažniausiai, minėtas variantas yra brangesnis, nei pirkti automobilį Norvegijoje.
Daugiau informacijos šia tema galima surasti internetiniame muitinės puslapyje www.toll.no arba skambinti telefonu 03012, skambinant iš užsienio Tel. nr.: (+ 47) 22860850.
Sulaukėme skaitytojų komentarų, pateikiame papildomą informaciją, kurią suteikė specialistai:
Daugelis lietuvių susižino skirtingą informaciją apie tai, kiek laiko, atvykus į Norvegiją, galima važinėti su lietuvišku automobiliu. Čia surinkta informacija, manome, padės atsakyti į kai kuriuos iškilusius klausimus.
Užsienietiškų automobilio registracijos numerių pakeitimas į norvegiškus yra automobilio importavimas į šalį, sumokant importo mokestį.
Tai privalo atlikti visi asmenys, imigravę į Norvegiją ir ketinantys pasilikti šioje šalyje ilgesniam ar visam laikui.
Asmuo, dirbantis ir/ar gyvenantis Norvegijoje nuolatos ir turintis neterminuotą įdarbinimo sutartį, privalo importuoti lietuvišką automobilį, jį perregistruoti ir sumokėti muitinės mokesčius. Reikia susiekti su muitinės tarnyba, kuri nurodys terminą, per kurį tai privalo būti padaryta. Paprastai tai yra 3 ar 6 mėnesiai.
Kai kuriais atvejais galite važinėti Norvegijoje su užsienyje registruotu automobiliu.
Jei Norvegijoje esate laikinai, ir galite pateikti dokumentus, jog Norvegijoje būsite tik 12 mėn. (vienerius metus), tuomet galite važinėti neperregistravę užsienietiško automobilio, t.y. su lietuviškais numeriais ir nesumokėję importo mokesčio. Patvirtinančiu dokumentu jog šalyje esate laikinai gali būti terminuotas įdarbinimo kontraktas (su kontrakto pabaigos terminu). Šį kontraktą (ar kitą dokumentą, patvirtinantį Jūsų buvimo Norvegijoje laikinumą) patariame turėti automobilyje ir parodyti muitinės pareigūnams jei būtumėte sustabdyti. Jei toks terminuotas kontraktas pratęsiamas dar metams, o Jūs ketinate ilgainiui išvykti iš Norvegijos ir todėl norite toliau važinėti su neperregistuotu automobiliu, privalote susisiekti su muitinės tarnyba telefonu 03012 ir išsiaiškinti, ar jums bus leista dar vienerius metus neperregistruoti lietuviško automobilio. Galite t.p. kreiptis į muitinės tarnybą pagal savo gyvenamąją vietą. Po dvejų metų, jei visgi liksite Norvegijoje ilgiau, privalote perregistruoti automobilį. Jei pasikeis Jūsų įdarbinimo Norvegijoje sąlygos, t.y. jei gausite nuolatinį įdarbinimo kontraktą, automobilį privalote perregistruoti.
Jei esate sezoninis ar komandiruotas darbuotojas, (komandiruotas darbuotojas esate tuomet, jei dirbate užsienio įmonėje) ir nuolat važinėjate iš Norvegijos į Lietuvą, o Jūsų šeimos nariai gyvena Lietuvoje, t.p. galite važinėti Norvegijoje su neimportuotu, t.y. neperregistruotu automobiliu. Būtinai turite turėti ir pateikti dokumetus, įrodančius, jog Jūsų šeima gyvena Lietuvoje, t.y. santuokos liudijimą ir gyvenamosios vietos registracijos Lietuvoje pažymą, kurioje būtų nurodyta, jog automobilio savininkas ir jo žmona (ir vaikai) nuolatos gyvena tuo pačiu adresu Lietuvoje. T.p. turite turėti dokumentinius įrodymus, jog nuolat važinėjate iš Norvegijos į Lietuvą, t.y. kelto bilietus.
Jei asmuo turi neterminuotą kontraktą Norvegijoje, o jo sutuoktinis ir vaikai atvyko pagal šeimos imigacijos straipsnį su tikslu įsikurti ir gyventi Norvegijoje, atvykęs asmuo negali važinėti su lietuvišku automobiliu ir privalo per muitinės tarnybos nustatytą laikotarpį perregistruoti automobilį ir sumokėti muito mokestį.
Kiekvienas toks atvejis, kai užsienietišką automobilį patikrina muitinės pareigūnai, vertinamas individualiai, ir situacija dėl užsienyje gyvenančios šeimos ir jos lankymo t.p. vertinama individualiai. Todėl negali būti vienareikšmiško atsakymo. Muitinės tarnyba rekomenduoja kilus neaiškumams dėl individualios situacijos kreiptis į šią instituciją pagal gyvenamąją vietą.
Daugiau informacijos www.toll.no
Atsakė Daina Bogdanienė
Konsultavo muitinės informacijos
skyriaus pareigūnas
Naujienos | 26. kovo - Man viskas gerai |