Apdrošināšana


Norvēģijā, tāpat kā Latvijā ir jāiegādājas automašīnas obligātās civiltiesiskās atbildības apdrošināšana. Tāda automašīnas apdrošināšana kompensēs citām personām nodarītos veselības vai mantiskos zaudējumus.


Bez obligātās apdrošināšanas, visas apdrošināšanas kompānijas piedāvā daļēju vai pilnu Kasko apdrošināšanu. Daļēja Kasko apdrošināšana sedz zaudējumus, kas nodarīti zādzības, ugunsgrēka, avāriju un tīšas trešo personu rīcības dēļ. Šo apdrošināšanu tiek rekomendēts izmantot, apdrošinot vecākus automobiļus par 10 gadiem. Starp citu, Kasko daļējā apdrošināšana papildus kompensēs zaudējumus, kas nodarīti Jūsu automašīnai avārijas gadījumā u.tml. Taču ir iespējama tikai daļēja zaudējumu atlīdzināšana, kas nodarīta papildus iekārtai (magnetafonam, drošības un akustiskajai sistēmai u.tml.) Bez minētajiem apdrošināšanas veidiem ir arī Juridiskās palīdzības apdrošināšana. Tā ir saistīta ar visiem automašīnu apdrošināšanas veidiem, savukārt vislielākā izmaksu summa saskaņā ar šo veidu ir aptuveni 80 000,- kronas.


Atlaidi apdrošināšanas iemaksām varēsiet saņemt, ja esat NAF (Norvēģijas Automobiļu Federācijas) biedrs. Jums, kā biedram, tāpat tiks sniegta informācija jebkurā diennakts laikā. Plašāku informāciju meklēt vietnē www.naf.no.


Kā samazināt apdrošināšanas iemaksas?

Ir vairāki veidi, kā iespējams apdrošināšanas iemaksas un izmaksas piemērot savām finansiālajām iespējām. Varat izvēlēties, kādu zaudējuma daļu apmaksāsiet Jūs un kādu daļu kompensēs apdrošināšanas kompānija. Ja nolemsiet maksāt lielāku zaudējuma daļu, apdrošināšanas iemaksas būs mazākas. Tāpat varat samazināt apdrošināšanas negadījumu iespējamību, piemēram, iemontējot signalizāciju. Tādā veidā varat sagaidīt, ja Jums apdrošināšanas iemaksām tiks piemērotas atlaides. Par apdrošināšanu maksāsiet mazāk arī tajā gadījumā, ja pagātnē Jums nebūs bijis neviens apdrošināšanas gadījums. Atlaides apmērs ir atkarīgs no katras kompānijas politikas.

Ja domājat, kādu apdrošināšanas kompāniju izvēlēties, interneta vietne http://www.finansportalen.no/ palīdzēs Jums izlemt. Šajā mājas lapā tiek sniegti visi apdrošināšanas kompāniju piedāvājumi.


Nelaimes gadījumā

Apdrošināšanas gadījuma rezultāta vienmēr vērsieties apdrošināšanas kompānijā. Jums iespējams vajadzēs aizpildīt atbilstošu veidlapu un nosūtīt to apdrošināšanas kompānijai. Ugunsgrēka gadījumā informēt ugunsdzēsēju brigādi, zādzības un avārijas, kurā tika savainoti cilvēki, gadījumā – policiju. Ja Jūs esat vainīgs notikušajā apdrošināšanas gadījumā, piemēram, aizmirsāt aizslēgt automašīnu, apdrošināšanas kompānija var kompensēt zaudējumu daļēji vai atteikties pilnībā tos kompensēt.