Nuomininko teisės
Jūsų pagrindinės nuomininko teisės yra pateiktos nuomos sutartyje ir Būsto nuomos įstatyme. Pagal Būsto nuomos nuomininkų diskriminacija yra įstatymą neleidžiama. Nnuomotojas ir nuomininkas gali laisvai susitarti dėl būsto nuomos dydžio ir įtvirtinti tai sutartimi. Kai nuomos sutartis yra sudaryta, pirmuosius trejus metus nuomos dydis negali būti keičiamas daugiau, nei nurodo panaudos kainos indeksas. Indeksas gali būti keičiamas jau po metų.
Nuomininkas moka nustatyto dydžio nuomą už ateinantį mėnesį ir neprivalo mokėti daugiau. Nuomos kaina neturi kisti. Galima sutarti, kad mokestis už elektrą bus mokamas papildomai pagal tai, kiek jos bus sunaudojama. Šią sąlygą taip pat galima taikyti ir mokesčiui už vandenį, jei jo sunaudojimas yra matuojamas. Kiti papildomi mokesčiai yra neleidžiami.
Nuomininkas turi teisę leisti artimiausiems šeimos nariams įsikelti į būstą. Nuomotojui neleidžiama įeiti į būstą be nuomininko sutikimo.
Būsto nuomos įstatymas nedraudžia nuomoti prastos būklės būstų, tačiau būstas, nepripažintas tinkamu gyventi arba keliantis pavojų sveikatai, negali būti nuomojamas. Jei nuomotojas suteikia neteisingą informaciją apie būstą, galima nutraukti kontraktą (trūkumai). Visi būsto trūkumai ar neveikiantys įrenginiai, jei nuomininkas apie tai žinojo prieš pasirašydamas kontraktą, nelaikomi trūkumais. Jei būstas turi trūkumų, nuomotojas privalo sutvarkyti juos, kad būstas būtų toks, kaip numatyta sutartyje. Jei nuomotojas nepataiso trūkumų, nuomininkas gali reikalauti sumažinti nuomą arba nemokėti nuomos. Jei trūkumai yra esminiai, nuomininkas gali nutraukti sutartį. Visuomet susisiekite su nuomotoju, jei esate kuo nors nepatenkinti.
Nuomos sutartis
Visada galite reikalauti, kad būtų sudaryta raštiška nuomos sutartis tarp nuomotojo ir nuomininko. Sutartyje turi būti nurodyta sudarančių sutartį šalių vardai, pavardės ir adresai, koks kambarys (kambariai) nuomojami ir nuomos dydis. Jei nuomotojas reikalauja depozito, tai taip pat turi būti nurodyta kontrakte. Nuomos nutraukimo terminas turi būti apibrėžtas sutartyje, jei jis yra ilgesnis nei trys mėnesiai. Apžiūrėkite būstą, kai sudarote sutartį, ir aprašykite sutartyje, kaip atrodo būstas. Sudarykite baldų ir kitų būste esančių daiktų sąrašą ir aprašykite jų būklę.
Sudarant nuomos sutartį būtų protinga naudotis paruoštu standartiniu kontraktu.
Depozitas
Depozitas yra pinigų suma, kurią nuomininkas užstato kaip nuomos mokėjimo garantiją. Depozitas negali būti didesnis nei 6 mėnesių nuomos suma. Suma pervedama į tam tikrą depizito banko sąskaitą (deponuojama), ir nei nuomotojas, nei nuomininkas nuomos laikotarpiu negali ta suma disponuoti. Jei nuomotojas reikalauja, kad nuomininkas sumokėtų depozitą į nuomotojo sąskaitą ar kad sumokėtų depozitą grynaisiais, nuomininkas turi visuomet atsisakyti tai daryti. Jei atidarant sąskaitą depozitui imamas mokestis, jį turi sumokėti nuomotojas. Kai nuomos santykiai baigiasi, dažniausiai nuomotojas parašo raštišką sutikimą, kuriuo nuomininkui leidžiama iš banko pasiimti depozitą. Jei tai neįvyksta, nuomininkas turi raštiškai reikalauti, kad bankas jam išmokėtų depozitą. Bankas raštiškai perspėja nuomotoją apie tokį reikalavimą, ir informuoja jį, kad suma bus išmokėta nuomininkui, jei nuomotojas per penkias savaites po to, kai buvo gautas perspėjimas, neiškels ieškinio.
Sutarties nutraukimas
Sutartys gali būti terminuotos (nenutraukiamosios) ir neterminuotos (nutraukiamosios). Terminuota nuomos sutartis baigiasi jos nenutraukiant pasibaigus sutartyje numatytam terminui. Atsižvelgiant į nuomininkų interesus, terminuotos sutartys negali būti sudaromos trumpesniam nei trejų metų laikotarpiui. Jei Jūs, kaip nuomininkas, nebūsite pasirašę trumpesnės nei trejų metų nuomos sutarties, terminuota nuomos sutartis vis tiek gali būti nutraukta, jei nesutarta kitaip.
Neterminuota sutartis galioja tol, kol jos nenutraukia viena iš šalių. Jei nuomos sutartyje nesutartas sutarties nutraukimo terminas, tuomet laikoma, jog jis yra trys mėnesiai. Nuomininkas gali nutraukti sutartį, nenurodydamas jokios priežasties. Sutarties nutraukimas turi būti raštiškas. Nuomotojas gali nutraukti sutartį, jei turi pakankamą priežastį. Nuomotojo sutarties nutraukimas turi būti raštiškas. Nuomininkas gali užprotestuoti nuomotojo sutarties nutraukimą, ir tokiu atveju nutraukimas negalioja, jei nuomotojas neperduoda bylos Draugiškam teismui (Forliksrådet) arba Būstų nuomos konfliktų komisijai (Husleietvistutvalget, ty. HTU) Osle, Akershus, Bergene ir Trondheime.
*Šaltinis: www.nyinorge.no
Naujienos | 26. kovo - Man viskas gerai |